Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wat Rong Khun (Beyaz Tapınak)

Tayland-Beyaz-Tapınak-2

Bugün Tayland’a kuzeyinde bulunan temiz havası ve yeşil doğasıyla meşhur olan Chiang Rai şehrine gidiyoruz. Bu şeyleri önemli ve güzel kalan bir diğer unsur ise şehrin içinde bulunan ve tamamen beyaz seramik, cam ve cam gibi parlak materyallerden yapılmış olan bu tapınak ülkenin ünlü ressam ve heykeltıraş olan Chalermchai Kositpipat tarafından 1997 yılında yapılmıştır. Kullanıma açılmıştır daha sonra ülkede meydana gelen depremde zarar görmüştür. Şu an halen tapınağın yenileme ve onarım çalışmaları devam etmektedir.

Tayland-Beyaz-Tapınak-1

Dünyanın en ilginç Budist Tapınağı olan beyaz tapınak Hindistan ve Tay mimarisinde inşa edilmiştir. Buda’nın saflığını ve ışığını temsil eder. Tapınağı ne kadar incelerseniz o kadar detaya rast gelirsiniz en ilginç detaylardan biri ise; girişte Cehennem çukurundan uzanan ellerin tasviridir. Bu inceleyen biri Terminatör den Volverin e örümcek adam dan diğer ünlü karakterlerin tasvirinde bulabiliriz.

Tayland-Beyaz-Tapınak-5

Beyaz tapınağın diğer bir özelliği ise tapınak 10 000 batan fazla olan bağışları kabul etmiyor. Diğer tapınaklardaki gibi bağış yapanın isimlerinin yer aldığı bölümler tapınakta bulunmuyor.

Tayland-Beyaz-Tapınak-8

Günümüzde beyaz tapınağa Sadece gidip resim çekilebilir ve etrafında gezebilirsiniz tapınağın içine giriş yenileme ve onarım çalışmalarından dolayı yapılamamaktadır. Henüz bitmemiş olan tapınağın yapımının 90 yıl süreceği söyleniyor. Tapınak 3 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor ve bittiğinde 9 binadan oluşması bekleniyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.